Η Σίτι το ντέρμπι του Μάντσεστερ, 2-1 την Γιουνάιτεντ

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ είχε μεγάλη νικήτρια την Σίτι, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 2-1 της Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford".

Με σκόρερς τους Κέβιν Ντε Μπράινε και Καλέτσι Ιχεανάτσο οι "πολίτες" προηγήθηκαν με 2-0, ενώ οι "κόκκινοι διάβολοι" το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από γκάφα του Κλαούντιο Μπράβο.

Ο Χιλιανός τερματοφύλακας στο ντεμπούτο του έκανε αρκετά λάθη, ενώ κορυφαίος επιθετικά ήταν ο Κέβιν Ντε Μπράινε και αμυντικά ο Νικολάς Οταμέντι.

Η Σίτι έκανε το "4 στα 4" στην Premier League, ενώ η πρώτη απώλεια του Ζοζέ Μουρίνιο ήρθε με το χειρότερο σενάριο για τον Πορτογάλο, δηλαδή με εντός έδρας ήττα από τον Γκουαρδιόλα. Σε τελευταία 10 μεταξύ τους ματς, ο Γκουαρδιόλα έχει 5 νίκες και ο Μουρίνιο μόνο μία (4 ισοπαλίες).

Από μακρινή μπαλιά του Κολάροβ, ο Ιχεανάτσο έβγαλε τετ-α-τετ τον Κέβιν Ντε Μπράινε με τον Νταβίντ Ντε Χέα, ο Βέλγος νίκησε τον Ισπανό με εξαιρετικό πλασέ και άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες" στο 15'.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διπλασίασε τα τέρματά της στο 36' ξανά με πρωταγωνιστές τους Ντε Μπράινε και Ιχεανάτσο. Ο πρώτος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ντε Χέα και από κοντά ο Νιγηριανός αμαρκάριστος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-2 (δεν ήταν οφ-σάιντ).

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ManUtd ευτύχησε να μειώσει με το 4ο γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στην Premier League. Δώρο... από τον Κλαούντιο Μπράβο, καθώς έκανε την έξοδο, η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και ο Σουηδός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 στο 42'.

Ο Μουρίνιο στο ημίχρονο αντικατέστησε τον Μχιταριάν με τον Αντέρ Ερέρα και τον Λίνγκαρντ με τον Ράσφορντ, ο τελευταίος έδωσε... πνοή στην επίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετό αυτό για να έρθει η ισοφάριση. Ο Μαρσιάλ μπήκε στο 81', ενώ από το 53' έπαιζε χωρίς επιθετικό ο Γκουαρδιόλα.

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Μπλιντ, Σο (81' Μαρσιάλ), Φελαϊνί, Πογκμπά, Μχιταριάν (46' Αντέρ Ερέρα), Λίνγκαρντ (46' Ράσφορντ), Ρούνεϊ, Ιμπραχίμοβιτς.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σανιά, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε (90' Σαμπαλέτα), Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (60' Σανέ), Νολίτο, Ιχεανάτσο (53' Φερνάντο).

***για τις ανατροπές των Άρσεναλ και Γουότφορντ διαβάστε ΕΔΩ

***για την "4άρα" της Λίβερπουλ στην Λέστερ διαβάστε ΕΔΩ

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (42' Ιμπραχίμοβιτς / 15' Ντε Μπράινε, 36' Ιχεανάτσο)

Μπόρνμουθ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (79' Γουίλσον)

Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 2-1 (29' Κοσιελνί, 94' πέν. Καθόρλα / 18' αυτ. Τσεχ)

Μπέρνλι - Χαλ 1-1 (72' Ντεφούρ / 95' Σνόντγκρας)

Μίντλεσμπρο - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (38' Ντανιέλ Αγιάλα / 16' Μπεντεκέ, 47' Ζαά)

Στόουκ - Τότεναμ 0-4 (41' και 56' Σον Χέουνγκ-Μιν, 59' Άλι, 70' Κέιν)

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 2-4 (5' και 33' Αντόνιο / 41' Ιγκάλο, 45'+2 Ντίνι, 53' Ετιέν, 63' Χολέμπας)

Λίβερπουλ - Λέστερ 4-1 (13' και 89' Φιρμίνο, 31' Μανέ, 56' Λαλάνα / 38' Βάρντι)