«Τρίποντο» στο… 95’ η Αγγλία!

Με γκολ του Άνταμ Λαλάνα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Αγγλία επικράτησε 1-0 της Σλοβακίας στην πρεμιέρα του έκτου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και ανέβηκε στην κορυφή. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 57’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάρτιν Σκρτελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σλοβακία: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Χουμπότσαν, Πετσόβσκι (56' Γκιόμπερ), Γκρέγκους, Χάμσικ, Μακ (71’ Κούμπικ), Σβέντο (78’ Κις), Ντούρις.

Αγγλία: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Στόουνς, Ρόουζ, Ντάιερ, Χέντερσον (64' Ντέλε Άλι), Στέρλινγκ (71’ Γουόλκοτ), Λαλάνα, Ρούνεϊ, Κέιν (82’ Στάριτζ).

Στο δεύτερο ματς του ομίλου Λιθουανία και Σλοβενία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ από τους Τσέρνις (32’) και Σλίβκα (35’), ενώ οι Σλοβένοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα γκολ των Κρχιν (77’) και Σέζαρ (90’).

Για τον τρίτο όμιλο το Αζερμπαϊτζάν με γκολ του Γκουρμπάνοβ στο 45’ επικράτησε 1-0 του Σαν Μαρίνο, που από το 52’ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κρίστιαν Μπρόλι.

Τέλος, επικεφαλής στον πέμπτο όμιλο μπήκε η Δανία, μετά την επικράτηση με 1-0 απέναντι στην Αρμενία. Ο Κρίστιαν Έρικσεν που σκόραρε στο 17’, στο 72’ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Για τον ίδιο όμιλο η Πολωνία «πέταξε» βαθμούς, μετά το ισόπαλο εκτός έδρας 2-2 με το Καζακστάν. Στο 9’ ο Καπούστκα και στο 35’ ο Λεβαντόφσκι έβαλαν τους Πολωνούς σε θέση ισχύος, όμως ο Σεργκέι Χιζνιτσένκο ισοφάρισε με γκολ στο 52’ και το 58’.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου

Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν 0-1 (45' Γκουρμπάνοβ)
Δανία - Αρμενία 1-0 (17' Έρικσεν)
Καζακστάν - Πολωνία 2-2 (51 και 58' Χιζνιτσένκο / 9' Καπούστκα, 35' πέν. Λεβαντόβσκι)
Λιθουανία - Σλοβενία 2-2 (32' Τσέρνις, 34' Σλίβκα / 77' Κρχιν, 93' Μπόστιαν Σέζαρ)
Σλοβακία - Αγγλία 0-1 (95' Λαλάνα)
21:45 Τσεχία - Βόρειος Ιρλανδία
21:45 Νορβηγία - Γερμανία
21:45 Ρουμανία - Μαυροβούνιο
21:45 Μάλτα - Σκωτία