Super League, Live: ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2 - 1

53' ΓΚΟΟΛ 2-1 Η ΑΕΚ!

50' Βγάζει εκνευρισμό στο παιχνίδι της η ΑΕΚ.

Ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε με το κεφάλι, ο Γαρουφαλιάς έπιασε μακρινό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Τσιντώτα. Φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ της Ένωσης, που βέβαια δεν είχε καλό οπτικό πεδίο αλλά δεν αντέδρασε σωστά. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Κόντε ήταν οφσάιντ, όμως δεν είχε συμμετοχή, οπότε σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι.

47' ΓΚΟΟΛ 1-1 Ο ΠΑΣ!

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι έχει σημειώσει ο Λιβάγια με σουτ έξω από την περιοχή στο 12ο λεπτό.

Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

42' Σωστή υπόδειξη της Κουρομπύλια για οφσάιντ στον Κόντε.

40' Μακρινό σουτ του Κόντε, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

39' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα που πήγε με απλωμένο τον αγκώνα σε διεκδίκηση με τον Αραούχο, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο.

38' 60-40% η κατοχή υπέρ της Ένωσης.

37' Κακή επιλογή του Μασούντ, που ενώ είχε επιλογές, επιχείρησε μια σέντρα-σουτ την οποία μάζεψε ο Γιαννίκογλου.

32' Κεφαλιά του Μπετρά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Τσιντώτα. Στο ξεκίνημα της προηγούμενης φάσης, ο Μπετρά είχε ξεκινήσει την προσπάθειά του κοντρολάροντας με το χέρι.

30' Πλασέ του Αραούχο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

28' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα για τράβηγμα στον Μασούντ. Σωστή.

27' Ωραία επίθεση από τον ΠΑΣ, όμως με ένα αβίαστο λάθος του Αποστολόπουλο τα... χάλασε για τους Γιαννιώτες.

26' Η ΑΕΚ είναι στην επίθεση και ψάχνει και δεύτερο γκολ.

22' Εκτέλεση φάουλ του Βιντάλ, απομάκρυνε ο Λόπες την μπάλα από την περιοχή της ΑΕΚ.

17' Φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λόπες που γύρισε στην περιοχή, αλλά ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε.

Ωραία μεταβίβαση του Μοράν στον Λιβάγια, που βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα με συρτό σουτ στα δίχτυα.

13' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!

11' Φωνές των ανθρώπων του ΠΑΣ για πέναλτι. Ο Μπετρά βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, έπειτα από κάθετη του Κόντε, έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι. Ο Στυλιάρας άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, δεν βοήθησαν τα ριπλέι. Ο γκολκίπερ της Ένωσης είχε απλωμένο το πόδι του, όμως δεν φάνηκε αν τον βρήκε.

9' Φάουλ του Γαρουφαλιά έξω από την περιοχή στον Αραούχο.

6' Σέντρα-σουτ του Λόπες από τα αριστερά, βγήκε και μάζεψε ο Γιαννίκογλου.

5' Μαρκάρισμα για κάρτα από τον Γαρουφαλιά στον Αραούχο, ο διαιτητής δεν έδωσε καν φάουλ. Ο αμυντικός του ΠΑΣ πήγε με τις τάπες στον Αργεντινό.

3' Κόρνερ για τον ΠΑΣ, το οποίο εκτέλεσε ο Βιντάλ, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή της ΑΕΚ.

1' Σέντρα στο ματς

Όλα έτοιμα για την σέντρα.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Διαιτητής: Δημήτριος Στυλιάρας Βοηθοί: Χ.Κουρομπύλια, Β.Νικολακάκης

Υπενθυμίζεται πως ο Μανόλο Χιμένεθ δεν θα βρίσκεται στον πάγκο, αφού είναι τιμωρημένος για τη συμπεριφορά του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Στην άκρη του πάγκου της Ένωσης θα βρίσκεται και πάλι ο Φελίπε Ουφάνο.

Στον πάγκο: Βελλίδης, Ζάχαρος, Ντόλοβατς, Σολτάνι, Καρανίκας, Μανθάτης, Λίλα

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπετρά, Βιντάλ, Κόντε, Γαρουφαλιάς

Στον πάγκο: Μπάρκας, Βράνιες, Αϊντάρεβιτς, Λάζαρος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Μοράν, Κονέ, Μασούντ, Λιβάγια, Αραούχο

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

Στη 10 η θέση βρίσκεται ο ΠΑΣ με 18 βαθμούς.

H Ένωση (34) θέλει οπωσδήποτε τη νίκη ώστε να πιάσει και πάλι στην κορυφή τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά έφτασε τους 37 βαθμούς, αφού πέρασε νωρίτερα από την έδρα της Κέρκυρας με σκορ 3-0. . Στους 35 βρίσκεται ο Ολυμπιακός που αύριο υποδέχεται τη Λαμία.

Στον πρώτο γύρο στους Ζωσιμάδες, οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Ματς στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ.