Super League: AEK - Ξάνθη 4 - 0 τελικό σκορ

H AEK υποδέχεται την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Super League Σουρωτή. Ενημερωθείτε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα.

Τελικό αποτέλεσμα. ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0.

90'+1'
Ο Αϊντάρεβιτς κάνει φάουλ στην προσπάθειά του να πάρει την μπάλα.

Τρία τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στο ματς. Διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
19:01
90'
Εξαιρετική ενέργεια του Κλωναρίδη από τα αριστερά, κάνει και το γύρισμα, η μπάλα πάει στην άλλη (δεξιά) πλευρά, ο Ζίβκοβιτς απομακρύνει το σουτ του Λιβάγια.

89'
Μακρινό σουτ του Τριάδη, δεν έχει τύχη.

87'
Ο Μελιόπουλος προσπαθεί να βγάλει μόνο του τον Γέντρισεκ, αλλά κόβει ο Βράνιες.

85'
Πολύ δυνατή η πάσα του Πέτρου Ορφανίδη με στόχο τον Γέντρισεκ. Αδύνατον να την προλάβει ο Σλοβάκος.

83'
Σουτ του Λιβάγια από μακριά, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία που υπερασπίζεται ο Ζίβκοβιτς.

81'
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά τον νικά ο Σέρβος γκολκίπερ.

80'
Αλλαγή (τρίτη και τελευταία) για την Ξάνθη. Ο Πέτρος Ορφανίδης στη θέση του Καμαρά.

79'
Η Ξάνθη δεν μπορεί να πλησιάσει ορθολογικά την εστία της ΑΕΚ.

78'
Κόρνερ για την ΑΕΚ. Ο Λισγάρας βάζει την κόντρα στη σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά.

Σύμφωνα με το soccerbase.gr, ο Βράνιες έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που κάνει χατ τρικ στο πρωτάθλημα μετά από έντεκα σχεδόν χρόνια. Το αμέσως μέσως προηγούμενο έγινε στις 15 Απριλίου 2007 από τον Νίκο Λυμπερόπουλο, στο  ΑΕΚ - Αιγάλεω 5-2.

76'
Ο Αϊντάρεβιτς κόβει με φάουλ τον Γέντρισεκ.

75'
Αλλά και πρόκρισης στο Κίεβο επί της Ντινάμο.

74'
Οι "κιτρινόμαυροι" οπαδοί ζητούν νίκη στην Τούμπα με συνθήματα.

73'
Σέντρα-σουτ του Μπρίτο από τα δεξιά, ο Γέντρισεκ προσπαθεί να μπει στη φάση και να εκμεταλλευτεί την αφηρημάδα του Βράνιες, αλλά δεν τα καταφέρνει.

71'
Σουτ του Τριάδη με το δεξί, στα όρια της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Τσιντώτας.

70'
Αλλαγή (τρίτη και τελευταία) για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

69'
Ο Κλωναρίδης στα δεξιά της περιοχής στην κίνηση δεν μπορεί να "εκτελέσει" τον Ζίβκοβιτς. Πιάνει περισσότερο "αέρα" και λιγότερο μπάλα.

67'
Ο Κλωναρίδης γυρίζει από τα δεξιά, ούτε ο Αραούχο, ούτε ο Χριστοδουλόπουλος μπορούν να παρέμβουν και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

65'
Ο Πορτογάλος πριν αποχωρήσει πέρασε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Τσιγκρίνσκι.

65'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες δίνει τη θέση του στον Αϊντάρεβιτς.

64'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά δεν μπορεί να νικήσει από κοντά τον Ζίβκοβιτς.

64'

64'
Ωραία ντρίμπλα του Κλωναρίδη, αλλά δεν προλαβαίνει να κάνει τη σέντρα.

61'
Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο.

61'
O Μπρίτο κόβει με νέο φάουλ τον Χουλτ.

59'
Αλλαγή (δεύτερη) για την Ξάνθη. Ο Τριάδης περνά στη θέση του Τζουρίτσκοβιτς.

59'
Αλλαγή (πρώτη) για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης παίρνει τη θέση του Μπακασέτα.

58'
Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ο Βράνιες την κεφαλιά, αλλά ο Ζίβκοβιτς του στερεί το τέταρτο σημερινό του γκολ.

58'
Ο Μπρίτο κόβει με φάουλ τον Χουλτ.

56'
Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος κάνει το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, η μπάλα διαγώνια κι έξω από την εστία που υπερασπίζεται ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

55'
Δεν ήταν καλή η πάσα του Μπακασέτα για Λιβάγια και Αραούχο.

54'
Φθίνουσα πορεία ακολουθεί ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό οφείλεται στην ΑΕΚ. Αυτή τον (καθ)ορίζει.

52'
Ωραία προσπάθεια του Μπρίτο από τα δεξιά. "Αδειάζει" με διαδοχικές προσποιήσεις τον Χουλτ, κάνει και το σουτ εντός περιοχής με το αριστερό. Μόνον η τελική επιλογή δεν ήταν καλή.

50'
Ο Ντε Λούκας δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό στα όρια της περιοχής κι αριστερά. Άστοχο σουτ.

49'
Στο... πουθενά η μπαλιά του Μπαξεβανίδη.

47'
Ο Μανόλο Χιμένεθ ζητά από τους παίκτες του να διαχειριστούν τις δυνάμεις τους, μιας κι ακολουθεί ματς την Πέμπτη. Η ΑΕΚ πηγαίνει στο Κίεβο για τη ρεβάνς με την Ντινάμο στους 32 του Europa League.

46'
Κόρνερ για την Ξάνθη.

46'
Δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

46'
Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μεχία περνά στη θέση του Κασάδο

Η αγκαλιά Χιμένεθ και Βράνιες "μιλά" από μόνη της:

Καταιγιστική η ΑΕΚ, καταιγιστικοί και οι Βράνιες, Μπακασέτας. Χατ-τρικ ο πρώτος, δύο ασίστ κι ένα γκολ ο δεύτερος.

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0.

44'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Μπακασέτας) και ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0:
Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά παρά την πίεση του Κασάδο, γυριστή κεφαλιά του Μπακασέτα εντός περιοχής και ο Ζίβκοβιτς δεν μπορεί να αντιδράσει. Πανέμορφο γκολ.

42'
Φάουλ του Τσιγκρίνσκι στον Γέντρισεκ.

41'
Ο Μπαξεβανίδης κόβει τον Χριστοδουλόπουλο και παραχωρεί κόρνερ.

40'
Σε θέση οφσάιντ ο Λιβάγια ύστερα από τη μεταβίβαση του Αραούχο.

Ο Μπακασέτας μοιράζει, ο Βράνιες εκτελεί...:

38'
Αυτό είναι το πρώτο χατ-τρικ του Βράνιες στην καριέρα του. Ποτέ δεν είχε πετύχει τρία γκολ σε μία σεζόν συνολικά.

Δεύτερη ασίστ από τον Μπακασέτα, χατ-τρικ από τον Βράνιες.

33'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Βράνιες) και ΑΕΚ - Ξάνθη 3-0:
Απίστευτα πράγματα από τον Βόσνιο! Ο Μπακασέτας κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα περνά από τον Τσιγκρίνσκι και ο Βράνιες από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για τρίτη φορά.

Ο Βράνιες μόλις έχει πετύχει χατ-τρικ:

32'
Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ. Το παραχωρεί ο Μελιόπουλος.

31'
Ο Χουλτ ανεβαίνει από τα αριστερά, αλλά δεν μπορεί να κάνει τη σέντρα. Κερδίζει κόρνερ ο Σουηδός και το χειροκρότημα του Χιμένεθ.

31'
Ο Μανόλο Χιμένεθ χειροκροτά τους ποδοσφαιριστές του.

30'
Ο Αραούχο κλέβει την μπάλα από τον Μελιόπουλο, μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά ο Μπαξεβανίδης σπεύδει πάνω του και τον κόβει. Κόρνερ για την ΑΕΚ.

28'
Άστοχο το σουτ του Χριστοδουλόπουλου.

28'
Ο Ράσταβατς ζητά από τον Μελιόπουλο να ξεχάσει τις παρατηρήσεις.

27'
Σε θέση οφσάιντ ο Λιβάγια.

26'
Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μπρίτο κινείται από τα δεξιά, συγκλίνει στο κέντρο, κάνει το σουτ με το αριστερό και ο Τσιντώτας απομακρύνει σε κόρνερ.

23'
Ο Ντε Λούκας είχε μια σύντομη συζήτηση - διαφωνία με τον Χιμένεθ. Συμπατριώτες, άλλωστε.

21'
Παράπονα από τον Μελιόπουλο έχει ο Μίλαν Ράσταβατς. Του "χρεώνει" ότι έχασε στα μαρκαρίσματα τον Βράνιες.

Τρία γκολ έχει την τρέχουσα σεζόν ο Όγκνιεν Βράνιες. Και τα τρία απέναντι στην Ξάνθη! Το πρώτο στο εκτός έδρας ματς του πρώτου γύρου και τα δύο σημερινά.

19'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Βράνιες) και ΑΕΚ - Ξάνθη 2-0:
Ο Μπακασέτας εκτελεί το κόρνερ, ο Βράνιες πηδά μόνος του στο κέντρο της άμυνας της ομάδας της Θράκης και νικά για δεύτερη φορά τον Ζίβκοβιτς.

19'
Ο Μπακασέτας υποδέχεται την μπάλα στα δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Λισγάρα στο σουτ που επιχείρησε και κατέληξε κόρνερ.

18'
Σέντρα του Μπαξεβανίδη από τα δεξιά, η άμυνα της ΑΕΚ βγάζει τη φάση.

Κακή η διαιτησία του Διαμαντόπουλου και διαδοχικές λανθασμένες αποφάσεις στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

"Αδιανόητες αποφάσεις του διαιτητή Διαμαντόπουλου στο 2' και στο 4'. Αρχικά δεν έδωσε πέναλτι και αποβολή στον Μελιόπουλο για ανατροπή στον Λάζαρο εντός περιοχής και δύο λεπτά αργότερα μετέτρεψε σε φάουλ εκτός περιοχής την ανατροπή του Λιβάια μέσα. Από την εκτέλεση του Γκάλο ήρθε το γκολ του Βράνιες", ήταν το σχόλιο της ΑΕΚ στα social media.

13'
Εκτελεί ο Μπακασέτας, η μπάλα περνά και ο Ζίβκοβιτς με δυσκολία απομακρύνει.

13'
Ο Σιλά ανατρέπει εκτός περιοχής τον Χριστοδουλόπουλο.

Φαίνεται από το ριπλέι να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ ο Βόσνιος κεντρικός αμυντικός όταν η μπάλα φεύγει από το κεφάλι του Ουκρανού.

10'
Φάουλ πάνω στον Μπρίτο.

8'
Υπάρχει ένταση, ανάμεσα στον Μανόλο Χιμένεθ και μέλος του τεχνικού επιτελείου της Ξάνθης. Αφορμή οι διαμαρτυρίες του πάγκου της Ξάνθης για κίτρινη στον σκόρερ της Ένωσης για το μαρκάρισμα πάνω στον Γέντρισεκ.

7'
Φάουλ του Βράνιες στον Γέντρισεκ.

5'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Βράνιες) και ΑΕΚ - Ξάνθη 1-0:
O Γκάλο εκτελεί με το δεξί από τα αριστερά, η μπάλα κοντράρει στο τείχος, αλλάζει πορεία, η κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο κέντρο της άμυνας της Ξάνθης υπό την πίεση του Καμαρά ασταθής, ο Βράνιες με δεύτερη κεφαλιά αιφνιδιάζει τον Ζίβκοβιτς, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κι ανοίγει το σκορ.

4'
Ο Μελιόπουλος ανατρέπει τον Λιβάγια στα όρια της περιοχής. Η παράβαση φαίνεται ότι είναι οριακά εντός περιοχής, ο διαιτητής υποδεικνύει εκτός (φάουλ). Νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΑΕΚ.

3'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Λιβάγια με το δεξί εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

2'
Ο Χριστοδουλόπουλος μπαίνει από τα δεξιά εντός περιοχής, πέφτει στο έδαφος, ζητά πέναλτι, αλλά ο Διαμαντόπουλος του ζητά να σηκωθεί. Υπάρχει επαφή με τον Μελιόπουλο, αλλά φαίνεται να κρατά ο ένας παίκτης τον άλλον.

2'
Φάουλ του Μπρίτο στον Βράνιες.

2'
Σε "κιτρινόμαυρα" πόδια η πρωτοβουλία της μπάλας σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα.

1'
Έναρξη της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.

Η διάταξη της Ξάνθης έτσι όπως τη μετέδωσε η συνδρομητική τηλεόραση (NOVA):

Η διάταξη της ΑΕΚ έτσι όπως τη μετέδωσε η συνδρομητική τηλεόραση (NOVA):

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ κάνουν pasillo στους Κυπελλούχους μπασκετμπολίστες της ομάδας.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Ξάνθης, Ματίας Κάστρο, μιλά στο Sport24.gr για το ματς με την ΑΕΚ, την πρώτη του χρονιά στην Ελλάδα και συγκρίνει την ομάδα της Θράκης με τη Σαν Λορένσο.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ είδαν τον τελικό του μπάσκετ το Σάββατο στα Σπάτα και η ΠΑΕ προσκάλεσε τους κυπελλούχους στο ΟΑΚΑ για το ματς με την Ξάνθη.

Ο Γιάννης Σερέτης γράφει για το μαγικό 15θήμερο των φίλων της ΑΕΚ, το σεβασμό στην οπαδική ηδονή και πίκρα, την αληθινή έννοια του "ομορφαίνει τη ζωή" για κάθε ομάδα.

Η ΑΕΚ ύστερα από 21 αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει 47 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Η Ξάνθη 29 και βρίσκεται στην 6η θέση.

Στον πάγκο της ομάδας της Θράκης βρίσκονται οι: Γκαραβέλης, Μεχία, Κάστρο, Κίκε, Πέτρος Ορφανίδης, Τριάδης, Σβάρνας.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Μίλαν Ράσταβατς, επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλο, Λισγάρα, Κασάδο, Σιλά, Ντε Λούκας, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο και Γέντρισεκ.

Στον "κιτρινόμαυρο" πάγκο βρίσκονται οι: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Κλωναρίδης και Γιακουμάκης.

Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Σιμόες, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας και Αραούχο.

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινώντας από τη γηπεδούχο ΑΕΚ...

Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης.

Βοηθοί ο Χρήστος Ακρίβος και ο Δημήτριος Βεργέτης.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

Η Ένωση υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την ομάδα της Θράκης και θέλει τη νίκη για να παραμείνει σε απόσταση δύο βαθμών από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Ξάνθη.