Μουντιάλ 2018: Η Κροατία στους «8», κέρδισε σε ματς-θρίλερ την Δανία στα πέναλτι [βίντεο]

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σούμπασιτς που απέκρουσε τρία πέναλτι στη διαδικασία, η Κροατία πήρε την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ!

Η Κροατία έμεινε στο 1-1 με τη Δανία στη κανονική διάρκεια και στην παράταση και στα πέναλτι είχε... φύλακα άγγελο τον πορτιέρε της!
Στα προημιτελικά η Κροατία θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ρωσία.
Στο 2' ο Γέργκεσεν έκανε το 1-0 για τη Δανία, αλλά δύο λεπτά μετά ο Μάντζουκιτς ισοφάρισε. Και το σκορ έμεινε μέχρι το 120! Στο 116' η Κροατία κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σμάιχελ σταμάτησε τον Μόντριτς. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Σμάιχελ έπιασε ακόμη δύο πέναλτι, αλλά ο Σούμπασιτς της Κροατίας έπιασε τρία και ο Ράκιτιτς έβαλε το... κρίσιμο για το 3-2 της Κροατίας επί της Δανίας στα πέναλτι.