Ο ΑΡΗΣ παίζοντας καλά στο 2ο ημίχρονο ...μπορούσε και την νίκη απέναντι στο Ολυμπιακό (64-68)

Με μια πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να γυρίσει το ματς και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό, σήμερα το απόγευμα στο N. Galis Hall.
Η αλήθεια είναι οτι για ένα ημίχρονο δεν βρίσκονταν στο γήπεδο αυτό, και το αποτέλεσμα ήταν να χάνει και με 16 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 28-44΄
Στο 2ο ημίχρονο, στο παρκέ βγήκε μια ομάδα περισσότερο ανταγωνιστική, πίεσε τον αντίπαλο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να μειώσει το σκόρ. Σε αυτό βοήθησε και ο Τζόουνς που στην τρίτη περίοδο πέτυχε καταπληκτικά τρίποντα και το σκορ κατέβηκε στο 33' στο 53-60. Εκεί σε μια διεκδίκηση της μπάλας δόθηκε φάουλ και αμέσως τεχνική ποινή στον Αγγέλου και έτσι δεν μπόρεσε ο ΑΡΗΣ να μειώσει και άλλο την διαφορά.
Ο ΑΡΗΣ δεν τα παράτησε και μείωσε σε 64-68. Δυο άστοχες επιθέσεις απο Τζόουνς και Φλιώνη και αντίστοιχες του Ολυμπιακού δεν άλλαξαν το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.
ΑΡΗΣ (10/18β., 15/43δπ., 8/24τρ., 36ρ., 11ασ., 8λ., 8κλ., 2κοψ.): Μποχωρίδης 9 (2/3β., 2/7δπ., 1/3τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 4 (6ρ., 3ασ.), Μπελ 4 (2ρ., 2ασ.), Χάρις 2 (3ρ.), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7 (1/3β., 3/5δπ., 0/2τρ., 2ασ., 3κλ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 25 (5/6β., 1/4δπ., 6/11τρ., 4ρ.), Κάιζερ 6 (6ρ., 2κοψ.), Αγγέλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (10/15β., 23/40δπ., 4/22τρ., 45ρ., 17ασ., 13λ., 3κλ, 2κοψ.): Βεζένκοφ 7 (8ρ.), Σπανούλης 11 (4/7δπ., 1/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7 (4ρ.), Γκος 8 (4/7δπ., 4ασ.), Πρίντεζης 11 (3/4β., 4/7δπ., 6ρ.), Μπόγρης, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, Λεντέι 10 (6ρ.).

Το avatonpress.gr είναι ανεξάρτητο ενημερωτικό site και στηρίζεται μόνο σε σας. Κάνοντας κλικ στις διαφημίσεις μας βοηθάτε να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!