Champions League: Ανατροπή στην... ανατροπή και διπλό πρόκρισης (2-3) για την Μάντσεστερ Σίτι επί της Σάλκε [βίντεο]

Με ανατροπή στην... ανατροπή, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 2-3 την Σάλκε μέσα στη Γερμανία και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Champions League.

Με επική ανατροπή και με 10 παίκτες από το 68΄, ενώ έχανε με 2-1, η Μάντσεστερ Σίτι απέδειξε ότι είναι σε... τρελό φεγγάρι και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά πέτυχε νίκη πρόκρισης στην «ΑουφΣάλκε Αρένα» με 3-2 επί της Σάλκε. Η Σίτι με την 13η νίκη της στα τελευταία 14 ματς απλοποίησε τα πράγματα στη ρεβάνς της 12ης Μαρτίου στον «Ετιχαντ». Οι «βασιλικοί μπλε» έχασαν τεράστια ευκαιρία, με βάση την εξέλιξη του αγώνα να πάνε με το 2-1 στην Αγγλία και να διεκδικήσουν στα ίσια την πρόκριση. Τώρα, αναζητούν ένα θαύμα...
Με το 10ο του γκολ στις τελευταίες 7 αναμετρήσεις των «πολιτών», ο Σέρχιο Αγουέρο έεβαλε μπροστά την Σίτι στο 18΄. Οι «βασιλικοί μπλε», όμως, σε μία ανύποπτη φάση στο 33΄ κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Οταμέντι. Το VAR επιβεβαίωσε την αρχική απόφαση του Κάρλος Γκράντε και ο Μπενταλέμπ στο 38΄ έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο Φερναντίνιο «γκρέμισε» τον Σανέ στη μεγάλη περιοχή κι ο διαιτητής (αφού πήρε και τη βοήθεια του VAR) έδειξε ξανά την «ασβεστένια βούλα». Ο Μπενταλέμπ ήταν ξανά ψύχραιμος και στο 45΄ διαμορφώθηκε το σκορ του πρώτου μέρους (2-1) υπέρ της Σάλκε.
Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την Σίτι στην επανάληψη, μετά την αποβολή του Οταμέντι στο 68΄ (δεύτερη κίτρινη), ωστόσο, οι κινήσεις του Πεπ Γκουαρντιόλα (δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα από την Σάλκε σε όσες ομάδες έχει εργαστεί) από τον πάγκο όχι μόνο βοήθησαν τους «πολίτες» να ισοφαρίσουν (με τον Λιρόι Σανέ στο 85΄), αλλά να φτάσουν σε μία τεράστια ανατροπή στο 90΄ με τον Στέρλινγκ (3-2).
ΣΑΛΚΕ (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, ΜακΚίνι (78΄ Σκρζίμπσκι), Μεντίλ (65΄ Μπουργκστάλερ), Νάστασιτς, Ουτ (88΄ Χαριτ), Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Καλιγκιούρι, Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στέρλινγκ, Γκιντογκάν, Αγουέρο (78΄ Λιρόι Σανέ), Λαπόρτ, Ντε Μπράιν (87΄ Ζιντσένκο), Μπερνάρντο Σίλβα, Νταβίντ Σίλβα (70΄ Κομπανί), Φερναντίνιο, Οταμέντι