ΑΡΗΣ: Παίκτες και φίλαθλοι είπαν “αντίο” στο Eurocup με μια μεγάλη νίκη επι της Αρμάνι Μιλάνο [φώτο] [video]

Φίλαθλοι και ομάδα αποχαιρέτησαν το Eurocup  με μια μεγάλη νίκη επι της Αρμάνι Μιλάνο με 83-68. Παρά το ότι ο ΑΡΗΣ είχε αποκλειστεί ύστερα απο τον χθεσινό αγώνα και την νίκη της Άλμπα Βερολίνου επι της Νεπτούνας, όλοι ήταν εκεί. Σε ένα κατάμεστο Nick Galis Hall ο ΑΡΗΣ στα πρώτα 2 δεκάλεπτα συμβάδιζε με την Αρμάνι στο σκορ και καποιες φορές που ξέφυγε με 3-4 πόντους η Αρμάνι γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και ύστερα απο τρεις πόντους του Τζαμέλ ΜακΛιν και τρίποντο του Ρακίμ Σάντερς για την Αρμάνι, ο ΑΡΗΣ αφυπνίστηκε και παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα με τους Χαγκινς, Γουάιτ, Μακνήλ και Γουότερς και με δυο τρίποντα του Γουάιτ έκανε επιμέρους σκορ 16-0 έκανε ξέφυγε στο σκορ με 62-53 για να λήξη η τρίτη περίοδος με 68-59.
Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να αποδίδει πολύ καλά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει την Αρμάνι και να  πετύχει μια ακόμη νίκη στην έδρα απέναντι σε μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα. Το χειροκρότημα στο τέλος του αγώνα απο τους 5000 περίπου φίλους της ομάδας είναι η ανταμοιβή για όλους στην ομάδα, παίκτες, προπονητές φροντιστές.
Μια φάση, μια άσχημη στιγμή ήταν αυτό που οδήγησε την ομάδα του ΑΡΗ στον αποκλεισμό απο την επόμενη φάση.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος (3ασ., 3κλ.), Δήμας, Τσούπκοβιτς 9 (3/3τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.), Γουάιτ 12 (5ρ., 2ασ., 2κλ.), Γουότερς 12 (6/7δπ., 5ασ.), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 15 (1/6β., 7/10δπ., 8ρ., 2ασ., 2κοψ.), Κοέν 6 (3/3δπ.), Μούρτος 11 (3/4β., 1/2δπ., 2/3τρ.), Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 12 (2/2β., 5/10δπ., 5ρ., 3ασ., 2κλ.).

ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): Μακ Λιν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 12 (1), Σάντερς 14 (2), Τζένκινς 7 (1), Μπάρατς 1, Σίμον 11 (1).