ΑΡΗΣ: Νίκη με 75-65 και πολύ σοβαρός τραυματισμός του Σανικίτζε σήμερα στο Παλέ [φώτο] [video]

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο ΑΡΗΣ νικώντας τα Τρίκαλα με 75-65. αν εξαιρέσουμε τα πρώτα πέντε λεπτά που και οι δύο ομάδες είχαν μια χαρακτηρισιτκή αστοχία, ο ΑΡΗΣ σιγά σιγά άρχισε να παίζει καλή άμυνα, να πιέζει ψηλά σε όλο σχεδόν το γήπεδο και άρχισε να "χτίζει" μια διαφορά που έφθασε και τους 25 πόντους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα Τρίκαλα βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά με τελικό σκορ το 75-65.
Λίγο πριν την λήξη του αγώνα "πάγωσε" το Παλέ με τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Σανικίτζε. Οι πληροφορίες αναφέρουν για 6 μήνες μακριά απο τα γήπεδα και οτι ο ΑΡΗΣ κινείται για αντικατάστασή του. Νεώτερα, όταν ανακοινωθεί ο τραυματισμός επίσημα απο την ΚΑΕ ΑΡΗΣ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 17 (6/6β., 4/7δπ., 1/9τρ., 5ρ.), Τσαϊρέλης 8 (4ρ.), Κάμινγκς 15 (6/6β., 3/5δπ., 1/2τρ., 5ασ.), Μούρτος 2, Μπάκνερ 3 (8ρ.), Ξανθόπουλος 5 (3ασ.), Φλιώνης 3, Ζάρας 8 (4ασ.), Πουλιανίτης, Σίμτσακ, Σανικίτζε 3 (5ρ.), Καββαδάς 11 (3/7β., 4/4δπ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Μακ Μίλαν 6 (1), Μπιρούτα 8 (1), Τσαγκαράκης 3 (1), Μπάρλοου 16 (3), Βαρυτιμιάδης, Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 11 (2), Καραθανάσης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Χόγκτον 12 (8ρ.).

Το avatonpress.gr είναι ανεξάρτητο ενημερωτικό site και στηρίζεται μόνο σε σας. Κάνοντας κλικ στις διαφημίσεις μας βοηθάτε να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!