Πρωτάθλημα Νέων: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 5-0

Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Μανθάτη (που αγωνίστηκε λίγες ημέρες πριν στην αντρική ομάδα του Ολυμπιακού κόντρα στην Αστάνα), τον Τσιμίκα και τους Ανδρούτσο και Βρουσάϊ (που πέτυχαν από δύο τέρματα) η ομάδα Νέων Κ. 20 του Ολυμπιακού συνέτριψε με 5-0 την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα υποδομών που διοργανώνει η Super League

Οι «πράσινοι» που έχασαν νωρίς τον Ευαγγέλου λόγω τραυματισμού το πάλεψαν μόνο για ένα ημίχρονο και όταν δέχτηκαν το δεύτερο τέρμα το παράτησαν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν βαριά ήττα (την πρώτη τους στο φετινό πρωτάθλημα), ήττα που τους έριξε από την κορυφή

Οι γηπεδούχοι που είχαν και τον κόσμο στο πλευρό τους (πολλοί αυτοί που βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις του Ρέντη), δεν έριξαν τον ρυθμό τους σε κανένα σημείο και έδειξαν να το διασκεδάζουν στο φινάλε

Μόλις στο 15ο λεπτό ο Ανδρούτσος άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ με το αριστερό, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει την απάντηση πιέζοντας, χωρίς ωστόσο να κάνει την μεγάλην ευκαιρία. Το 2-0 του Βρουσάϊ (με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανθάτη) τελείωσε ουσιαστικά το ματς

Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα (πάλι με το κεφάλι μετά από σέντρα του Τσιμίκα) «έγραψε» το 3-0, ενώ ο Ανδρούτσος στο 74' διεύρυνε την διαφορά για τους γηπεδούχους. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μανθάτης με ψηλοκρεμαστό πλασέ λίγο πριν την εκπνοή.

Οι “ερυθρόλευκοι” με τη νίκη τους αυτή φτάνουν τους 22 βαθμούς και προσπερνούν τον Παναθηναϊκό που μένει στους 21. Τρίτος είναι ο πολύ καλός Ατρόμητος που το Σάββατο λύγισε την ΑΕΚ με 1-0 εκτός έδρας.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 15', 74' Ανδρούτσος, 62', 64' Βρουσάϊ, 88' Μανθάτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Aγγελόπουλος, Πανάγου, Νικολάου, Τόλι, Τσιμίκας (79' Κούγιος), Λάμπρου, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Κηπουρός (67' Βάρκας) , Βρουσάι, Ανδρούτσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαράς-Σάμιος): Χαλκίδης, Βαλμάς, Μαυρομάτης, Ευαγγέλου (18' λ.τρ. Θεοχάρης), Ανδρέου, Μίγγος, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (68' Κουντουριώτης)