Εύκολη νίκη του ΑΡΗ απέναντι στον Κολοσσό με 84-60. Πολύ καλή απόδοση από όλους τους παίκτες [φώτο] [video]

Τον Κολοσσό αντιμετώπισε ο ΑΡΗΣ για το πρωτάθλημα μπάσκετ.
Στο α' ημίχρονο ή ομάδα του ΑΡΗ αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Κολοσσό, δεν είχε το εύστοχο μακρινό σουτ και δεν έπαιξε καλή άμυνα. Ο Κολοσσός από την πλευρά του ήταν εύστοχος στα πρώτα λεπτά του α' δεκαλέπτου και προηγήθηκε  με 0-7. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε στο 6.05 και πήρε κεφάλι στο σκορ λίγο μετά.
Στο β' δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έπαιξε πολύ καλή άμυνα είχε αρκετά ευστοχο μακρύ να σουτ απο τον Ντραγκισεβιτς κυρίως, αλλά και από Τζεκινς και Καμμινγκς. Έτσι ή διάφορα άνοιξε με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με 16 πόντους διαφορά, 47-31.
Αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου οι 17 πόντοι του Ντραγκισεβιτς, και  οι 10 πόντοι του Ρ.ελεφορντ  Τρεβορ αλλά και τα 4 φάουλ του Π. Βασιλοπουλου.
Στο γ' δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας την διαφορά στους 28 πόντους. Στο δεκάλεπτο αυτό ο κ Πριφτης πέρασε στον αγώνα και τιν νεαρό Χρηστιδη που πέτυχε γρήγορα γρήγορα 4 πόντους.
Στο δ' δεκάλεπτο χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Φλιωνης πετυχαίνοντας ενα διποντο και ένα τρίποντο και συνολικά 5 πόντους. Τελικό σκορ 84-60.
Αξιοσημειωτα του β' ημιχρόνου ή πολύ καλή άμυνα του ΑΡΗ, το ότι σκόραραν όλοι οι παικτες των κίτρινων και οι 8 και 5 πόντοι του Χρηστιδη και Φλιωνη
Δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60
ΑΡΗΣMarble 7 (1τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ.), Ξανθόπουλος 3 (1τρ., 2ρ., 3ασ.), Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 9 (1τρ., 2ρ., 1ασ.), Jenkins 6 (1τρ., 2ρ., 1ασ.), Cummings 6 (1ρ., 1κλ.), Ζάρας 3 (1τρ., 3ρ., 2ασ.), Χρηστίδης 8 (4ρ., 1κλ.), Μούρτος 5 (1τρ., 2ρ., 1ασ.), Σίμτσακ 8 (1ρ.), Γιάνκοβιτς 3 (1ρ., 1ασ., 1κλ.), Dragicevic 21 (2τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λιάπης 2, Reddic 10, Chuku 5 (1), Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Releford16 (3), Αγγελάκος, Ahonen, Βασιλόπουλος 8, Παπαδάκης 2, Watson 7, Hall 8 (2).

Παράλληλα με τον αγώνα στο γήπεδο παρευρέθηκαν απόφοιτοι της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ, στα πλαίσια της 1ης Art-Thessaloniki International Contemporary Art Fair που πραγματοποιείται απο 1-4 Δεκεμβρίου και φιλοτέχνησαν πίνακες ζωγραφικής εμπνευσμένοι απο τον αγώνα Dragicevic, τα λάβαρα του ΑΡΗ και η φανέλα του Νίκου Γκάλη ήταν εικόνες που φιλοτεχνήθηκαν. Οι πίνακες θα εκτεθούν στο Μουσείο Μπασκετ του ΑΡΗ και θα πωληθούν ώστε τα έσοδα να ενισχύσουν την ομάδα μπασκετ του ΑΡΗ με αμαξίδιο.