Δήμος Νεάπολης Συκεών: Ξεκινά η Βαλκανική Πλατεία 2017
ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ 2017
18 χρόνια, με χορό και τραγούδι,
γκρεμίζουμε τις διαφορές, εξυψώνουμε τη φιλία
γκρεμίζουμε τις διαφορές, εξυψώνουμε τη φιλία
![](https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/20914330_1587926007937110_5058076902530626153_n.jpg?oh=65d10832a98512d3f51d0e4301835c5f&oe=5A1CD559)
Σε ένα «ταξίδι» που μοιάζει να μην έχει ούτε αφετηρία ούτε τέρμα, με κάθε σταθμό διαφορετικό αλλά και ίδιο, η «Βαλκανική Πλατεία» αποτελεί εδώ και 18 χρόνια το σημείο συνάντησης ανθρώπων, πολιτισμών και αξιών που εξελίσσεται σε γιορτή της τέχνης, της παράδοσης και του πολιτισμού, σε μια γιορτή φιλικής συμβίωσης των λαών της βαλκανικής γειτονιάς.
Από τις 27 Αυγούστου έως και τις 3 Σεπτεμβρίου, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών θα μεταμορφωθεί σε μια τεράστια και πολύχρωμη πλατεία, γεμάτη ήχους, γεύσεις, αρώματα και χρώματα των Βαλκανίων, που θα μεταφέρει για ακόμα μία χρονιά ξεκάθαρα το μήνυμα της συνεργασίας και της αρμονικής συμβίωσης, σε έναν κύκλο πολυποίκιλων πολιτιστικών εκδηλώσεων που εξυψώνουν τη φιλία, γκρεμίζουν τις διαφορές και υπογραμμίζουν τις ομοιότητες, τα κοινά, τους ενωτικούς κρίκους μεταξύ των Βαλκάνιων λαών.
«…σε αυτή τη γωνιά του κόσμου χωράμε όλοι και μπορούμε να ζούμε και να δημιουργούμε ειρηνικά και αδελφωμένα…»
![](https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/20954062_1587926117937099_4030975358937661735_n.jpg?oh=e4ecaa60a015f50d962157f84ec4cd71&oe=5A23B874)
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων
![](https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/20994254_1587926037937107_2481352291937593369_n.jpg?oh=4a460e4560f1695ffa602f43ba9d9b0a&oe=5A19F4F5)
Η επίσημη τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 28 Αυγούστου στις 9 το βράδυ, στο συμβολικό χώρο των στα Συμμαχικών Κοιμητηρίων, επί της οδού Λαγκαδά, με μια μεγάλη συναυλία του Μάριου Φραγκούλη και είσοδο ελεύθερη για το κοινό.
Προάγγελο των εκδηλώσεων αποτελεί η εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 27 Αυγούστου, στη Νεάπολη, κατά τη διάρκεια της οποίας μουσικοχορευτικά συγκροτήματα θα συναντηθούν στις 7 το απόγευμα στην πλατεία Ειρήνης (Ρολόι) και θα περιδιαβούν στις γειτονιές της Νεάπολης με χορούς και τραγούδια από όλη την Ελλάδα. Παράλληλα, και αυτή τη χρονιά η… παιδική Βαλκανική Πλατεία θα αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις στους λιλιπούτειους επισκέπτες της με ένα ιδιαίτερα πλούσιο και προσεγμένο πρόγραμμα.