Superleague : Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 1-0 Τελικό

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης για την τέταρτη αγωνιστική της Super League Σουρωτή.

94'Τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και φτάνει τους τρεις βαθμούς.

Οι φίλοι του Παναθηναίκού τραγουδούν τον ύμνο της όμαδας.

93'Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ, ο Άλτμαν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Πέρασαν ήδη τα πρώτα δύο λεπτά.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα.

89'Κακή εκτέλεση απ' τον Μενδρινό, με την μπάλα να περνάει απευθείας άουτ.

89'Επικίνδυνο γύρισμα του Μενδρινού, ο Σιλά παραχώρησε κόρνερ.

88'Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο για φάουλ στον Ελμπάζ.

87'Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χίλιεμαρκ έπιασε το σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κοντοές έβαλε την κόντρα, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει κόρνερ.

Καλά δείγματα γραφής απ' τον Σιλά, που βοηθάει ανασταλτικά.

84'Κίτρινη κάρτα στον Ελμπάζ για φάουλ στον Χίλιεμαρκ.

83'Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αλλά ο Άλτμαν δεν κατάφερε την βρει, με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ.

81'Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ωραίο σουτ του Άλτμαν έξω απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Τσόβιτς.

O Παναθηναϊκός διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα και αναζητά το δεύτερο γκολ προκειμένου να "κλειδώσει" τη νίκη.

78'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Άλτμαν.

77'Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αλπάνης εκτός, ο Ελμπαζ εντός.

Ο Γιάννης Κοντοές γυρνάει στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Μενδρινό να αγωνίζεται πίσω απ' τον Καστιγέχος.

Ντεμπούτο για τον Γιακουμπά Σιλά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

73'Αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Ο Μενδρινός στη θέση του Βαλλιάνου.

73'Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιλά αντί του Κουτρουμπή.

71'Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.

Ο Γιώργος Κουτρουμπής δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να ετοιμάζει τον Γιακουμπά Σιλά.

Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει κενούς χώρους προς την εστία του Τσόβιτς.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης θέλει να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα με την είσοδο του Τσάβες.

66'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολίνς εκτός, ο Τσάβες εντός.

65'Οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται για ανατροπή του Λουτσιάνο απ' τον Μπιζμίν μέσα στην μεγάλη περιοχή. Δεν υπάρχει παράβαση.

Ο Αντρές Τσάβες ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Παρατηρήσεις κι απ' τον Άκη Μάντζιο στους παίκτες του Απόλλωνα.

Φωνές του Μαρίνου Ουζουνίδη στους παίκτες του, για τα λάθη που κάνουν στα τελευταία λεπτά.

61'Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μάατσεν στη θέση του Σιατραβάνη.

60'Ο Καστιγέχος βλέπει την κίτρινη κάρτα επειδή συνέχισε τη φάση, παρότι είχε υποδειχθεί -σωστά- σε θέση οφσάιντ.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά.

57'Σουτ στην κίνηση του Καστιγέχος από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

Ο Χίλιεμαρκ έχει ανεβάσει επίπεδο τη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού, βοηθώντας πολύ στο δημιουργικό τομέα.

54'Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

Καλύτερος ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τον Απόλλωνα να έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

51'Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Άλτμαν συνεργάστηκε με τον Λουτσιάνο, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Τσόβιτς!

51'Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Καστιγέχος, η μπάλα δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Οι Βαλλιάνος και Καστιγέχος πάνω στην μπάλα.

49'Φάουλ σε καλή θέση για τον Απόλλωνα. Λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή.

49'Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή για χτύπημα πάνω στον Κονέ. Ανόητη ενέργεια απ' τον αμυντικό του Παναθηναϊκού.

47'Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα! Ο Μπάμπιαζ βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδημο, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Καστιγέχος, έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απομάκρυνε την μπάλα!

46'Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Γάλλος δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα λόγω τραυματισμού.

46'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουτσιάνο αντί του Μουνιέ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

45 +3'Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη σε γκολ του Άλτμαν στο 32ο λεπτό.

45 +3'Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

45 +2'Ο Χουλτ παραχώρησε κόρνερ σε σέντρα του Κονέ. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο παίκτης του Απόλλωνα ήταν εκτεθειμένος.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45'Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Οι "πράσινοι" βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Άλτμαν έστρωσε τον Χίλιαμαρκ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα απ' την περιοχή, αλλά ο Τσόβιτς έδιωξε με τα πόδια!

43'Ο Σιατραβάνης υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ, ύστερα από ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κονέ. Σωστή απόφαση, αυτή τη φορά.

Προηγουμένως ο Μπάμπιαζ υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ την ώρα που έβγαινε απέναντι στον Βλαχοδήμο.

41'Μακρινό συρτό σουτ του Χίλιεμαρκ, ο Τσόβιτς με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα.

38'Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Ντάσιος έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Σιατραβάνης έκανε την προβολή, αλλά ο Κολοβέτσιος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Οι "πράσινοι" θέλουν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και πιέζουν για δεύτερο γκολ.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκει τη λύση μέσω στημένης φάσης.

32'ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Άλτμαν)! Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Άλτμαν με κεφαλιά απ' το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσόβιτς για το 1-0!

31'Ο Αλμπάνης παραχωρεί κόρνερ σε προσπάθεια του Μολίνς.

Η φάση που τραυματίστηκε ο Μουνιέ. Ο Γάλλος, παρ' όλα αυτά, δείχνει πως μπορεί να συνεχίσει.

Η ζέστη δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών.

Τάιμ άουτ προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.

26'Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουλτ έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Κοντοές έδιωξε άτσαλα με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Χίλιεμαρκ, αλλά το σουτ στην κίνηση του Σουηδού πέρασε πάνω απ' την εστία του Τσόβιτς.

23' Ο Κονέ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, αλλά ο Κουτρουμπής έδιωξε προ του Καστιγέχος.

22'Σέντρα του Χουλτ απ' τα αριστερά, η μπάλα άουτ.

Εξαιρετικά στημένος ο Απόλλων, που δεν δίνει τη δυνατότητα στους παίκτες του Παναθηναϊκού να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Τσόβιτς.

Δυο τελικές για το "τριφύλλι" σε διάστημα τριών λεπτών.

19'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Βαλλιάνου.

Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουρμπέλης έκλεψε την μπάλα απ' τον Βαλλιάνο, έδωσε στον Άλτμαν, ο οποίος σούταρε απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τσόβιτς μπλόκαρε εύκολα.

Ο Λουτσιάνο έχει σηκωθεί για προθέρμανση σε περίπτωση που ο Μουνιέ δεν καταφέρει να συνεχίσει τον αγώνα.

16'Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ωραία ατομική ενέργεια του Λουντ, αλλά το συρτό πλασέ που επιχείρησε, μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, κατάληξε στην αγκαλιά του Τσόβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν υπάρχει κανένα πανό στη θύρα των οργανωμένων οπαδών του Παναθηναϊκού.

Οι "πράσινοι" έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά αδυνατούν να βρουν χώρους προς την περιοχή του Τσόβιτς.

13'Ο Καστιγέχος προσπάθησε να κρεμάσει τον Βλαχοδήμο με μακρινό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Ο Απόλλων έχει ανέβει μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά και πιέζει προκειμένου να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.

Συνεχίζονται τα υβριστικά συνθήματα για τον Γιάννη Αλαφούζο.

Περίπου 5.000 φίλοι του Παναθηναϊκού στο γήπεδο.

Ο Αντονί Μουνιέ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και στα επόμενα λεπτά θα φανεί αν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

Συνθήματα και για τον Βαγγέλη Μαρινάκη και την οικογένεια Βαρδινογιάννη.

8'Τα πρώτα υβριστικά συνθήματα για τον Γιάννη Αλαφούζο απ' τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να επιτεθεί ορθολογικά, με passing game, αλλά ο Απόλλων έχει κλείσει τους χώρους.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής, στον αγώνα.

Η εικόνα απ' τις εξέδρες στο "Απ. Νικολαΐδης".

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" θα ακολουθήσει συνταγή... ΠΑΟΚ για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στη Λεωφόρο.

Ο Απόλλων έχει αφήσει την μπάλα στον Παναθηναϊκό και περιμένει στο δικό του μισό.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους "πράσινους" να κυκλοφορούν την μπάλα και να αναζητούν κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Όρκος νίκης απ' τους παίκτες των δύο ομάδων.

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του ματς.

Αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι ο Δημήτρης Κουρμπέλης.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Περίπου 500 άτομα στη θύρα 13.

Περίπου 4.000 κόσμος στις εξέδρες του "Απ. Νικολαΐδης", λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

Στις εξέδρες βρίσκεται κι ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Μίχαελ Σκίμπε, με τον βοηθό του, Κώστα Τσάνα.

Η διάταξη του Απόλλωνα:

Η διάταξη του Παναθηναϊκού:

Σε 38 παιχνίδια με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, το "τριφύλλι" μετράει 29 νίκες, 2 ήττες, ενώ 7 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια και λαμβάνουν τις τελευταίες οδηγίες απ' τους προπονητές.

Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες της Λεωφόρου.

Εκτός 18άδας την τελευταία στιγμή έμειναν οι Στάικος και Δώνης.

Τους ακολούθησε ο Γιώργος Καραγκούνης.

Άγγελος Αναστασιάδης και Νίκος Κόβης στα επίσημα του γηπέδου.

Εκτός αποστολής για τον "τριφύλλι" έμειναν οι τραυματίες Καμπέσας, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης, ο ανέτοιμος Βιγιαφάνιες αλλά και οι Ρέις, Αυλωνίτης, Κότσαρης.

Οι "πράσινοι" προέρχονται απ' την ήττα με 1-0 απ' την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων, ενώ η "Ελαφρά Ταξιαρχία" πήρε σημαντικό βαθμό (0-0) κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη.

Απ' την άλλη πλευρά, ο Απόλλων Σμύρνης είναι 12ος με δύο βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δίχως βαθμό (είχε τιμωρηθεί με -2 απ' την περυσινή σεζόν), ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Περίπου 500 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την ώρα στις εξέδρες του "Απ. Νικολαΐδης".

Ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου είναι ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Τέταρτος: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Διαβάστε αναλυτικά τη δήλωση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Τέλος στις συζητήσεις με τον Γιάννη Αλαφούζο, έβαλε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, όσον αφορά στην εμπλοκή του στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Φυσικά, πέρα από τα αγωνιστικά "τρέχουν" και οι εξελίξεις στα διοικητικά.

Αναπληρωματικοί για τον Απόλλωνα είναι οι: Ταΐρης, Μάατσεν, Ελμπάζ, Μαασί, Μενδρινός, Καλλέργης και Μπαρτολίνι.

Ο Άκης Μάντζιος ξεκινά με τους: Τσόβιτς, Ντάσιο, Κύργια, Μπιζμίν, Βαλλιάνο, Κονέ, Κοντοέ, Αλμπάνη, Μπάμπιαζ, Σιατραβάνη και Καστιγιέχος.

Πάμε και στην "Ελαφρά Ταξιαρχία".

Στον πάγκο των "πρασίνων" βρίσκονται οι: Διούδης, Ινσούα, Σιλά, Λουσιάνο, Τσάβες, Χατζηγιοβάνης κι Ευαγγέλου.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης, Λουντ, Μουνιέ, Άλτμαν και Μολίνς.

Οι "πράσινοι" ξεκινούν με τους Μολίνς και Άλτμαν στην αρχική τους ενδεκάδα. Αντίθετα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης άφησε στον πάγκο τους δύο Νοτιοαμερικάνους, Λουσιάνο και Αντρές Τσάβες.