ΑΡΗΣ: Μεγάλη εμφάνιση και νίκη επι της ΑΕΚ με 9173

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη επι της ΑΕΚ με 9173

Με μια μεγάλη εμφάνιση ο ΑΡΗΣ νίκησε κατά κράτος την ΑΕΚ με 91-73 στο Αλεξάνδρειο.

Μπροστά σε 2500 φιλάθλους ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε αρκετά δυνατός και με αιχμές του Κάουν, Νετζήπογλου, Λόκετ και Χαλαν πήρε το παιχνίδι και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο παρά ο καλό ξεκίνημα του ΑΡΗ η ΑΕΚ με το Παππά πηρε κεφάλι στο σκόρ και το δεκάλεπτο έληξε  με 22-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έπαιξε πολύ καλή άμυνα αφήνοντας την ΑΕΚ άποντη για περίπου 6 λεπτά και το ημίχορνο έληξε με 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες κινήθηκαν στο ίδιο μοτίβο με τον ΑΡΗ να έχει το προβάδισμα και την ΑΕΚ να ακολουθεί απο κοντά.

Στο τεταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 14-0 και να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο φθάνοντας την διαφορά στους 21 πόντους. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει και ο ΑΡΗΣ ήταν ο νικητής της αναμέτρησης/

Παρά της απουσίες του Ουίλιαμς και του Κέλι ο ΑΡΗΣ έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Ζαχαρής – Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.

Το avatonpress.gr είναι ανεξάρτητο ενημερωτικό site και στηρίζεται μόνο σε σας. Κάνοντας κλικ στις διαφημίσεις μας βοηθάτε να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!