Μπάσκετ: Μάχη και νίκη της Ελλαδας επι της Τουρκιας στο Acropolis (φώτο)

Ολοκληρώθηκε το AEGEAN ACROPOLIS TOURNAMENT  με τον αγωνα της Ελλαδας με την Τουρκια. Μια ενόχληση στη μεση της τελευταιας στιγμής ανάγκασε τον Γιάννη Αντετοκούμπο να μη πάρει μερος στο αγώνα. Ετσι η εθνική αλλαξε τα σχέδια της στο παρκε οσον αφορα την διαχείρηση του αγώνα χωρις τον Γιαννη Αντετοκούμπο.

Στο πρώτο δεκαλεπτο η εθνική μπήκε αρκετά δυνατά τον αγώνα και νε πολυ σφιχτή και δυνατή άμυνα πήρε κεφάλι στο σκορ. Η Τουρκία ισσορόπησε τον αγώνα και κάλυψε την διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εθνική έδειξε μια χαλαροτητα στην αμύνα, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η Τουρκια που ισοφάρισε το σκορ και μάλιστα περασε μπροστα. Με τριποντο του Λαρεντζάκη απαντησε η εθνικη και μειωσε την διαφορα. Τελικο σκορ ημιχρονου 42-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο τα ειχε ολα. Ενα δεκάλεπτο αμφιρροπο μεχρι την στιγμή της αποβολής του προπονητή της τουρκικης ομάδας Αταμαν. Απο εκει και μετα η εθνικη εχασε την συγκέντρωσή της ενώ  η τουρκική ομάδα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και πήρε κεφαλι στο σκορ που εφτασε και τους 7 πόντους. Σκορ τριτου δεκαλέπτου 63 - 69.

Στην αρχη του τέταρτου δεκαλέπτου η τουρκική ομαδα συνεχισε να προηγείται με 5-8 πόντους. Στο 6.11 ο Παπανικολάου με τριποντο μειώνει στον ενα ποντο και μια καλη άμυνα και πάσα ασσιστ του Σλουκα στον Κώστα Αντετοκούμπο σπου κερδίζει γκολ φαουλ. Το σκορ 75-74.

Η εθνική με Σλούκα, Παπανικολαου και Κώστα Αντετοκούμπο στο παρκέ έπαιξε καλα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και πηρε πρωτια στο σκορ στο 3.18' 81-78.  Με καλαθια του Κώστα Αντετοκούμπο, Ντορσει, η εθνική δημιούργησε μια διαφορα 7 ποντων 85-78 στο 1.31' πριν την λήξη. Η εθνικη συνεχισε στο ιδιο μοτίβο και τελικο σορ 89-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Αγραβάνης 4 (5 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μποχωρίδης, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Αντετοκούνμπο Κ. 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Κασελάκξης 8 (2), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Λάρκιν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Χαζέρ 10 (2), Μπιτίμ 2, Οσμάν 17 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Καμπατζά, Τουντσέρ, Σανλί 3 (1), Κορκμάζ 22 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σενγκούν 10 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάνι 4.