Τεράστιος ΑΡΗΣ, πήρε μεγάλο διπλό νικώντας την ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια με 91-93

Μεγάλο παιχνίδι από τους παίκτες του ΑΡΗ που παρά τις απουσίες του Μποχωρίδη και Στάρκ ανταπεξήλθε των δυσκολιών και πήρε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τολιόπουλο με 25 πόντους (9/10 βολές, 2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα) και 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη που τόσο με τα τρίποντά του αλλά και με την εν γένει παρουσία του μέσα στο γήπεδο, παίζοντας σε 30:52 λεπτά και καλύπτοντας και τις απουσίες των Μποχωρίδη και Στάρκ.

Μεγάλη όμως και η εμφάνιση  του Ρομπέρτο Γκάλινατ με 19π και 3 τρίποντα, που έπαιζε απο την πρώτη περίοδο φορτωμένος με φάουλ αλλά κατόρθωσε τόσο να τελειώσει τον αγώνα αλλά και να σκοράρει.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στην ΑΕΚ που με τον Τζόρνταν ΜακΡέι πηρε προβάδισμα στο σκορ. Παρ' όλο που ο ΑΡΗσ δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι ήταν κοντά στο σκορ με σκορ δεκαλέπτου 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και με ηγέτη τον Τολιόπουλο πέρασε μπροστά στο σκορ ενώ η ΑΕΚ δεν είχε το μακρινό σούτ. Σκορ ημιχρόνου 42-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ ήταν πολύ καλύτερος πήρε διαφορά μέχρι τους +9 πόντους αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε στο παιχνίδι με πόντους του Ναιτ και το τρίποντο του ΜακΡει στο τέλος της τρίτης περιόδου οδηγώντας την διαφορά στους +4 υπέρ της ΑΕΚ 71-67.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και με τον Τολιόπουλο να βομβαρδίζει με τρίποντα το καλάθι της ΑΕΚ και να έχει συμπαραστάτη του τον Γκάλινατ που τόσο απο το τρίποντο όσο και απο τις βολές φόρτωσε με πόντους την ΑΕΚ και έφθασε σε μια τεράστια νίκη στο γήπεδο της ΑΕΚ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ22-19, 42-43, 71-67, 91-93

ΑΕΚ: Ραντλ 10 (1), Νάιτ 18 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Μόργκαν 18, ΜακΡέι 19 (1), Τίλμαν 12, Χολ 2, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1.

ΑΡΗΣ: Τολιόπουλος 25 (4), Μπλούμπεργκς 6 (1), Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2), Γκάλινατ 19 (3), Σανόγκο 13 (3), Μπάνκστον 12.