ΑΡΗΣ: Νίκη επί του Κολοσσού με 98-91. Πολύ καλή εμφάνιση του Μπλούμπεργκς και του Μπάκστον (φώτο)

Με μια πολύ καλή εμφάνιση ο ΑΡΗΣ νίκησε πριν λίγο τον Κολοσσό Ρόδου με 98-91 στο Nick Galis Hall.

Για μια ακόμη φορά οι φίλοι του ΑΡΗ ήταν πιστοί στο ραντεβού τους, στήριξαν την ομάδα τους και την είδαν στο τέλος να καταβάλει τον Κολοσσό και να παίρνει την νίκη.

Απο την αρχή ο ΑΡΗΣ πήρε κεφάλι στο σκορ αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει και να δημιουργήσει μια διαφορά. Τολιόπουλος και Μπάνκστον ήταν αυτοί που σκοραραν στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 15-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας κύλισε περίπου στο ίδιο επίπεδο με τον ΑΡΗ να παίρνει διαφορά και 10 π 45-35, με σκορ ημιχρόνου 53-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μείωσε στο πόντο 53-52 και με Μπλούμπεργκς και Σανόγκο ενώ πήρε μια διαφορά 68-59 9π, γρήγορα την έχασε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 71-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ παρά το ότι ο Κολοσσός ήταν εύστοχος στα τρίποντα,  στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, έδειξε μέταλλο σαν ομάδα και ενώ ο Κολοσσός πολλές φορές πλησίασε στον πόντο, δεν έδειξε οτι είχε την διάθεση να χάσει το παιχνίδι. Στα τελευταία 2 λεπτά με πολύ καλές άμυνες κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη με 98-91. Μπάνκστον και Μπλούμπεργκς ήταν αυτοί που σκόραραν ο πρώτος όντως ψύχραιμος απο τις βολές και ο δεύτερος  που έδινε λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91

Άρης Μπλούμπεργκς 20π, Μπάνκστον 19π, Χάρελ 15π, Τολιόπουλος 12π, 8ασ, Γκάλιναντ 10π, Στάρκ 10π, Σανόγκο 8π, Κατσίβελης 4π

Κολοσσός Γκάουντλοκ 21π, Περάντες 16π, Πετρόπουλος 14π, Μπράικοβιτς(αν το λέω καλά) 11π, Κολοβέρος 7π, Σίτου 6π, Μπίλλης 5π, Πόλει 5π, Ουτόμι 3π, Καμαριανός 3π