Πρεμιέρα «ποίημα» στην Premier League - Νίκη για την Άρσεναλ 4-3 επί της Λέστερ [βίντεο]

Πρεμιέρα που θα την ζήλευε ο κάθε φίλαθλος σημειώθηκε στην Premier League. Το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος έκρυβε επτά γκολ και μια δραματική νίκη της Άρσεναλ επί της Λέστερ με σκορ 4-3.

Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Λακαζέτ στο πρωτάθλημα όμως η αντίδραση της Λέστερ ήταν άμεση και μέσα σε λίγα λεπτά πήρε προβάδισμα με τέρματα των Οκαζάκι και  Βάρντι. Ο Γουέλμπεκ ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 2-2 στη λήξη του ημιχρόνου όμως ο Βάρντι λίγο μετά το πρώτο σφύριγμα του δευτέρου μέρους, με κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Κρεγκ Σέξπιρ.
Ωστόσο ο Βενγκέρ ανακάτεψε την τράπουλα και η ομάδα του έφτασε στη νίκη. Αρχικά ήταν ο Ράμσεϊ που ισοφάρισε σε 3-3 ενώ στο 85' ο Ζιρού με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-3.