Ήττα της Εθνικής στο Παγκόσμιο απο Βραζιλία

Με μια άστοχη βολή απο τις 3 που εκτέλεσε ο Κώστα Σλούκας η εθνική δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το σκορ 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα και έχασε με 79-78 απο την Βραζιλία. Ετσι τώρα ο αγώνας με την Ν. Ζηλανδία είναι ένας τελικός.
Η εθνική ομάδα είχε μια φανταστική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται με 17 πόντους διαφορά 23-40, για να κλείσει το ημίχρονο με 10 πόντους διαφορά απο την Βραζιλία 30-40.
Στο 2ο ημίχρονο η εθνική παρουσιάστηκε αγνώριστη, η Βραζιλία πηρε τα ηνία του αγώνα και περασε μπροστά. Στο τελευταίο λεπτό η εθνική προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα με αποκορύφωμα το φάλου και 3 βολές που κέρδισε ο Σλούκας με το σκόρ στο 79-76. Δυστυχώς,  έχασε την τελεταία με αποτέλεσμα να κερδίσει το παιχνίδι η Βραζιλία και φυσικά την πρόκριση, κάνοντας το 2 στα 2 ενώ η εθνική θα παίξει την πρόκριση απέναντι στην Ν. Ζηλανδία.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).
ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28'35''), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).