Ανακυκλώνουμε τα χριστουγεννιάτικα δέντρα στο Δήμο Παύλου Μελά
Ο Δήμος Παύλου Μελά για δεύτερη συνεχή χρονιά συμμετέχει στη δράση «Κανένα Χριστουγεννιάτικο Δέντρο σε ΧΥΤΑ», μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε πριν από ένα χρόνο το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ο Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦΟΔΣΑ) Κεντρικής Μακεδονίας και οι δήμοι της Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης, ώστε κανένα φυσικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο να μην καταλήξει στο ΧΥΤΑ Μαυροράχης.
Τον Ιανουάριο του 2019, οι πολίτες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Πρασίνου και ο Δήμος Παύλου Μελά ανακύκλωσε με φυσικό τρόπο χριστουγεννιάτικα δέντρα δείχνοντας έμπρακτα το σεβασμό στο περιβάλλον.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3qPhHtfSeXuXrUHExEFssBQg_p4bPAV9pzgnQoVyX8Q2fuBzoqCNltuNIu24_YsNOidY1Vhi8dB6XuAegHPdSATQVsNB08nijLsSGV20cgN6prediAsX_LsssxmdFDrh8xdLqFlwo0ek/s320/dentra_anakiklosi_2.jpg)
Τα δέντρα θα θρυμματιστούν μέσω του κλαδοτεμαχιστή από την αρμόδια υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου και η διάθεση των θρυμματισμένων υπολειμμάτων θα γίνεται ως εδαφοβελτιωτικό σε δασικές περιοχές, κατά κύριο λόγο αναδασωτέες, σε συνεργασία με τα δασαρχεία Θεσσαλονίκης, Λαγκαδά και Σταυρού, τα οποία θα υποδείξουν τις περιοχές. Τα θρυμματισμένα υπολείμματα μπορούν να αξιοποιηθούν επίσης και σε άλλες χρήσεις, όπως παραγωγή pellets, βιοκαυσίμων, δευτερογενών υλικών, π.χ. μοριοσανίδων κλπ., από αδειοδοτημένες επιχειρήσεις.
Οι Αντιδήμαρχοι Καθαριότητας – Ανακύκλωσης Δημήτρης Αθάνατος και Περιβάλλοντος – Πρασίνου Σάκης Λαζαρίδης, τονίζουν ότι με την ανακύκλωση και αξιοποίηση αυτού του αγροδασικού προϊόντος, ο Δήμος Παύλου Μελά συμμετέχει ενεργά στην ορθή διαχείριση των απορριμμάτων και την υιοθέτηση περιβαλλοντικής συνείδησης.