Ολυμπιακοί αγώνες - Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη της Γαλλίας επι της Team USA με 83-76

Μεγάλη νίκη για την Γαλλία απέναντι στην Team USA στο μπάσκετ στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, πριν λίγο με 83-76.

Στην Σαιτάμα οι Αμερικανοί μετά την ήττα απο την Ελλάδα το 2006, γνωρίζουν άλλη μια ήττα σήμερα απο τους Γάλλους στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην 1η περίοδο οι ΗΠΑ με τον Κεβιν Ντουράντ προηγήθηκε με 15-22. Στην 2η περίοδο η Γαλλία μείωσε με πρωταγωνιστή τον  Μουσταφά Φαλ, αλλά οι Αεμρικανοί με Αντεμπάγιο και Λίλαρντ διατήρησαν μια διαφορά 8 πόντων. Άμυνα και Φουρνιέ οδήγησαν την Γαλλία στην 3η περίοδο σεένα επιμέρους σκορ 11-25. Στην 4η περίοδο Τζρου Χολιντεϊ και Εβάν Φουρνιέ ήταν οι πρωταγωνιστές, με τον πρώτο να βάζει τις ΗΠΑ στο παιχνίδι και τον δεύτερο να βοηθά την ομάδα του να παινρει μια διαφορά και τέλος μια μεγάλη νίκη.

Γαλλία - ΗΛΑ - Δεκάλεπτα  15-22, 37-45, 62-56, 83-76

Γαλλία: Μπατούμ 5(1τρ, 5ασ), Ντε Κολό 13(2/5τρ, 5ρ, 5ασ), Φουρνιέ 28(4/12τρ, 5λ), Γκομπέρ 14(9ρ), Ερτέλ 5(1/4τρ), Κορνελί, Φαλ 7, Λουαού-Καμπαρό 2, Πουαριέ 3, Γιαμπουσέλε 6

Τeam USA:: Αντεμπάγιο 12(9ρ), Χολιντέι 18(3/5τρ, 7ρ, 4ασ), Λαβίν 8(2), Λίλαρντ 11(3/8τρ, 4λ), Τέιτουμ 9(1/5τρ), Μπούκερ 4, Ντουράντ 10(1/6τρ), Γκριν 2, Τζόνσον, ΜακΓκι 2, Μίντλετον