Τεράσια νίκη του ΑΡΗ επι του Προμηθέα με 76-73 και Χρόνια Πολλά για τα 108 χρόνια!!!

Μεγάλη νίκη του ΑΡΗ επι του Προμηθέα με 76-73. Έδειξε ψυχή και παρά τις πολλές ελλείψεις του (έλειπαν  Χάνλαν και  Κέλι) κατόρθωσε με ένα αλάνθαστο Πουλιανίτη που πέτυχε 25π να πάρει την νίκη.
Στο πρώτο δεκάπλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πότε η μια πότε η άλλη ήταν μπροστά στο σκορ, 18-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του ΑΡΗ προσπάθησε αλλά φάουλ και τεχνική ποινή την έφεραν πίσω στο σκορ. Στο τέλος μείωσε σε 38-39 που ήταν και η λήξη το ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ξεφυγε στο σκορ, στο δεκάλεπτο αυτό υπήρξαν καποια σφυρίγματα που προκάλεσαν εκνευρισμό στους κιτρίνους και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-56.
Στο τελευταίο δεάλεπτο ο ΑΡΗΣ κυριάρχισε στο παρκέ και παρά το αντιαθλητικό που σφυρίχτηκε στον Κάουαν ο ΑΡΗΣ ξεφυγε στο σκορ και προηγήθηκε  με 62-56. Οι κίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν για αντιαθλητικό στοκ Κάουαν αλλά δεν δόθηκε κάτι. Η διαφορά ανέβηκε σε 64-56 και εκεί κάπου ανέλαβε δουλειά ο Τζούστον που έκανε ένα φοβερό κόψιμο. Στο σημείο αυτο προέκυψε και η αποβολή Καστρίτη, αλλά ο Πουλιανίτης με τρίποντο έκανε το 70-58. Ο Προμηθέας μείωσε την διαφορά αλλά ο Πουλιανίτης ήταν ψύχραιμος στις βολές και ο ΑΡΗΣ πήρε μια τεράστια νίκη

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 10 (4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάουαν15 (3/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόκετ 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Νετζήπογλου 10 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς 7 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμάρας, Σχίζας, Πουλιανίτης 25( 3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Κώττας 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10(2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 λάθη), Γκραντ 10(1/4 δίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκάντι 1, Αγραβάνης 13(5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ρογκαβόπουλος 3(1/2 τρίποντα, 3 λάθη), Χαντ 8(4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίμπσον 19(4/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Άντριτς 9(2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπαζίνας