Κόροιβος - ΑΡΗΣ 94-99: Απο την κόλαση στον παράδεισο και μεγάλη νίκη εκτός σπάζοντας την παράδοση!

πηγή φώτο arisbc.gr
Απο την κόλαση στο Παράδεισο. Μεγάλη νίκη στην Αμαλιάδα για τον ΑΡΗ. Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί το παιχνίδι απέναντι στον Κόροιβο.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο και βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους 27-7, 7 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Η συνέχεια ήταν το ίδιο άσχημη για την ομάδα του ΑΡΗ, αφου παρά τις προσπάθειες να πλησίασει στο σκορ, οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας έβρισκαν τον τρόπο να μεγαλώνουν την διαφορά. Οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με σκόρ 51-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και 1.32 πριν το τέλος είχε μειώσει την διαφορά στους  8 πόντους   64-56.
Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα 2.38' πριν την λήξη η διαφορά ήταν 76-69 και οι παίκτες του ΑΡΗ μέ ένα 7-0, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και στην πεντάλεπτη παράταση. Εδώ .... και μάλιστα στην τελευταία φάση μίλησε ο Μάρμπλ που αφού μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με τρίποντο και έκανε το 90-90, στέλνοντας τον αγώνα στην δεύτερη παράταση. Εκεί η κυριαρχία των κιτρίνων ήταν ολοκληρωτική με αποτέλεσμα να παρουν το παιχνίδι με 94-99.