ΑΡΗΣ - Βιλερμπαν σημειώσατε Χ : 67-67 [video] [φώτο]

Μετά από έναν σκληρό αγώνα, ο ΑΡΗΣ αναδείχτηκε ισόπαλος με την ASVEL Lyon Villeurbanne με 67-67 στο «Nick Galis Hall» και οι δύο ομάδες θα παίξουν για την πρόκριση «από το μηδέν» την επόμενη Τρίτη (07/03, 21:30) στην Γαλλία.
H αστοχία στις βολές 8/17 αλλά και στα τρίποντα 3/18 ήταν οι κύριοι λόγοι που οδήγησαμ στην ήττα.
Τσαιρέλης και Καββαδάς οι σκορερ του ΑΡΗ με 14 πόντους.
 Στο πρώτο δεκάπεπτο χαρακτηριστικό ήταν οτι ο ΑΡΗΣ έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και το δεκάλεπτο έληξε 17-21.
Στο δευτερο δεκάλεπτο παίζοντας καλύτερα απο το πρώτο ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με 37-36.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ λειτούργησε καλά σε αμυνα και επιθεση, ανεβασε την διαφορά αλλά μερικά επιπόλαια λάθη  εκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ  54-49.

Με τον Καββαδά να σκοράρει ο ΑΡΗΣ έκανε το 60-55, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν 60-62 στο 34'. Ο Cummings ισοφάρισε σε 62-62 στο 35', αλλά ο ΑΡΗΣ ξανακόλλησε στην επίθεση και οι Γάλλοι έγραψαν το 62-66 με επιμέρους 2-11 σε 4'. Ο Τσαϊρέλης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 65-66 και ο ίδιος στο 39' έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 67-66. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν με μία ελεύθερη βολή και ο αγώνας έληξε ισόπαλος.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67.
ΑΡΗΣ: Jackson 6 (3ρ, 1κοψ.), Ξανθόπουλος 3 (1τρ., 2ρ., 4ασ., 3κλ.) , Τσαϊρέλης 14 (3ρ., 1κλ.), Jenkins 11 (1τρ., 1ρ., 1ασ.), Cummings 9 (4ρ., 1ασ., 3κλ.), Ζάρας 6 (1τρ., 2ασ., 1κλ.), Μούρτος 4 (2ρ., 1ασ., 1κλ.), Σίμτσακ (1ρ.), Gordon (1ρ., 2ασ., 1κλ.), Γιάνκοβιτς (2ρ., 2ασ., 1κοψ.), Καββαδάς 14 (3ρ., 1κλ., 1κοψ.).
ASVEL LYON VILLEURBANNE: Dragovic 10 (1), Meacham 4, Uter 14, Lang 7, Sy 9 (2), Noua 3, Hodge 5, Nelson 10, Watkins 5.